ÜDVÖZLI ÖNT AZ AIM ANGLING All for your aim

Kosár

Az Ön kosara üres

Keresés folyamatban...

Kosár Bezárás

Horgászat Bojli 20+ aimangling

PISTI IS BACK

Orbán István, 11 hónapja

PISTI IS BACK

Orbán István, 11 hónapja

Horgászat Bojli 20+ aimangling

Évek óta nem horgásztam motiváltan pontyra. Mikor vízparton voltam, vagy olyan társam volt, mint Orbán Józsi, aki mindig hozza a „kötelezőt” vagy a V.I.P. horgászatokon igyekeztem az ügyfelekre fókuszálni és inkább a halak reakcióit figyeltem a csalikra olyan nyomás alatt, amit azelőtt még sosem kaptak. Ez, az elmúlt időszakban a csalifejlesztéseknél hatalmas segítség volt.

Kikapcsolódásképpen pedig kapitális harcsákra pergettem.

AZ ELSŐ KÉRDÉS, HOVA?

Ezek után a „passzív” évek után nagy fejtörést okozott, hogy saját csalijaimat milyen vízen kezdjem el használni. A kérdés hamar eldőlt, hisz' ügyfeleim három horgászatra is meginvitáltak. 

Az első a Király Ponty Horgászó Mocsán, ahol Király Attila vendégszeretetét élveztem.

A második helyszín Gyékényesen a Közúti 2 nevű tó volt, ahol Fehér Csaba és kollégái igyekeztek mindent megtenni azért, hogy jól érezzük magunkat.

A harmadik a Tokaji Kovács Tó, ahol a Kovács testvérek és kollégáik voltak jó házigazdáink. 

A MOTIVÁCIÓ

Az első és harmadik víz igen távol álnak tőlem, de az elmúlt évek megmutatták, hogy a horgászok egyre jobban ebbe az irányba orientálódnak. A márka neve - AIM ANGLING = CÉLHORGÁSZAT - arra utal, hogy ügyfeleinket a saját maguk által választott célok elérésben támogatjuk. Ebben úgy lehetek a leghitelesebb, hogy ilyen típusú vizekről is saját magam által szerzett tapasztalatokkal kiegészített támogatást tudok adni számukra.

Így a motiváció is megvolt: Ebben is a lehető legjobbnak lenni.

AZ ELSŐ PECA

A mocsai peca időpontját szándékosan egy korai, márciusi időszakra tettem, mert egy attraktív csalit akartam használni és kíváncsi voltam, hogy hogyan reagálnak rá a még „lebénult” halak. 

Boros Ákossal, Gruber Balázzsal már rég megbeszéltük azt a túrát. Ők együtt, én fiatal csapattársammal, Tanyi Ádámmal kezdtem el vallatni a tavat. 

Mint említettem évek óta nem horgásztam pontyra és az éjszakai kapásjelző hangjának gondolatára sem pozitív gondolatok ébredtek fel bennem. Láttam magamat, ahogy azt sem tudom, hol vannak a ruháim, hol a fejlámpám és fogalmam sincs, hol a kijárat.  A csalitól elvárt kapásszámmal is kalkulálva a túra előtti nap felhívtam Ádámot és szegeztem neki a kérdést: "Tettél be gyufát?"
Persze nem értette, az egy fiatal számára jogosan hülyének gondolt kérdést.  Da hamar világossá tettem neki a témát: "Kemény meló lesz négy botot kezelni éjjel egyedül. Fog kelleni a gyufa kitámasztani a szemed."

Jóslataim hamar beigazolódtak. Az első 24 órában fogott halak számát 30 felettire becsültük. Utána én megtaláltam azokat a spotokat, ahol nem kellett sokat ugrálnom ezzel sikerült számomra komfortosra beállítani a peca ritmusát. 

Inkább fókuszáltam a történtekre, gyűjtöttem a hasznos információkat a workshopjaimhoz. Ebben Király Attila is sokat segített. Tógazdaként rengeteget tapasztalt és sok érdekes dolgot látott már saját taván, amiből sok mindent megosztott velem. Én is igyekeztem Neki csöpögtetni, hogy én hogyan látom a tárgyalt helyzeteket. 

A körülbelül 50 darab hal zömének súlya 10-15 között mozgott. A legnagyobb pontyot Ákos fogta.  Súlya 15,50 kg volt.

Ami a legfontosabb volt számomra, hogy a csali a hideg víz ellenére is jól nyitott és a halak erősen érdeklődtek iránta, amit a jól, jó helyre akadt horgok is mutattak, ami hideg vízben nagy kihívás. 

EZZEL AZ ELSŐ VIZSGA JÓL SIKERÜLT. A csali és szegény Ádám jól teljesítettek. :) 

A MÁSODIK PECA

A gyékényesi pecától tartottam a legjobban. Alacsony nagyhal-állomány. Pontosabban természetes mennyiségű nagyhal van a vízben. Emellett törpeharcsák és bár csökkenő mennyiségű, de nagy mennyiségű hínár nehezíti a horgászatot. Sőt, a tavalyi növényzet le sem lohadt rendesen. Nem tudom, hányan választották volna egy új csali első éles bevetésére ezeket a körülményeket. Mindezt úgy, hogy akkor még a csalival csak 90%-osan voltam elégedett. De hát erre vannak ez éles tesztek.

A srácok visszajelzéseinek köszönhetően a végső simításhoz szükséges információkat össze tudtuk rakni.

Gondoljatok bele, mi járhatott Boros Robi, Kóró Ádám, Valentai Attila, Balla Zoli, Konczlik Krisztián, Csongrádi Zoli (ő végül nem tudott eljönni vagy besz..t), Gyurkó Laci, Kiss Tomi és Tanyi Ádi fejében. Közülük a legnagyobb fejfájása Boros Robinak lehetett, hiszen ő találta ki ezt az elsőre teljes őrültségnek tűnő küldetést. Rajtam csak a nyomás nőtt, mikor megláttam, mennyire bíznak bennem és a csaliban. Itt megjött a motivációm és éreztem, hogy itt most „domborítanom kell egy nagyot”.

A motivációm nem csapott át stresszbe, ami a helykeresés alatt megmutatta magát. Ugyan már egyszer horgásztam a tavon, de azt a részét, ahol ezúttal horgásztam nem ismertem. Ennek ellenére egymás után éreztem rá a jobbnál jobbnak tűnő spotokra. Mielőtt a srácok a tapogató rudat letolták volna, jeleztem, hogy szerintem itt jó a placc. Körülbelül a harmadik-negyedik spotnál ez történt. Én: „Itt dobd ki a bóját”. Bója kidobva, tapogató rúd érinti a talajt. Majd megkaptam: „Na. menj a pi…ba.”

Az első éjszaka csak két botot húztam be. Egyet az egyik pár szem csalival megetetett spotra a másikat már sötétben egy fejben elraktározott térképrészlet alapján tettem le „vakon” pár szem bojlit rádobva. Ezt a helyet másnap megjelöltem egy mini H bójával, amiről Laci később meglátva meg is kérdezte: "Azt ne mondd, hogy oda horgászol?"

Előlünk a pár darabosabb hal kifogása után „elállt” a hal, ami normálisnak mondható. Onnan szoktam érezni, hogy fejben ott vagyok a pecán, hogy le sem veszem a szemem a vízről. Ezt az állás mellé telepített árnyékszék használata közben is kényszerűségből megtehettem, hiszen az azt tervezőknek köszönhetően zárt ajtó mögött nem túl praktikus használni. Hacsak nem voltál 6-os tornából. :)

Szóval mikor a hajnali fény súrolja a vízfelszínt, mindig szeretek kint ülni, mert a halak jól mutatják magukat. Ez most sem volt másképp. Így a budin szerzett információk is hozzájárultak a folytatáshoz. A srácok gyorsan és jól reagáltak az infóra, aminek köszönhetően megugrott fogásaink száma.

Majd Mr. Last Night, Balla Zoli a túra legszebb halával zárta a hetet egy olyan spotról, ami addig hallgatott!!!! Nem pár órát nem adott halat, hanem napokon át!!!!  Ezt azoknak a pontyhorgászoknak emeltem ki, akik pár perc kapástalanság után cukorbetegek lesznek az idegtől. Ide agyvérzés nélkül csak úgy lehet eljutni, ha bízol MAGADBAN és CSALIDBAN.

AZOK AZ ÁTKOZOTT TÖRPÉK

A törpeharcsák már aktívak voltak, a halas bojlit három-négy óra alatt ledarálták. Ezért mindenki a Hot Summer bojlira váltott, amit a törpék alig bántottak. Talán egy törpét fogtunk és pár csalifaragásunk volt egy hét alatt.

Volt olyan etetésem, amin két napig nem bántottak a kis ördögök. Majd rákerült egy marék halas bojli. Reggelre az összes halas bojli és egy szem Hot Summer bojli tűnt el és a horogcsali egy kicsit meg volt rágva. A törpeharcsák lekoptak ez etetésről.

Bár a törpék nem voltak még a toppon, de a fogások mellett ez is pozitív visszajelzés volt. Nagyon pozitív.

Az eredmény:

A HARMADIK PECA

Áprilisi túrám alkalmával a TOKAJI KOVÁCS TÓ-ra látogattam el Ádámmal. Konczlik Krisztián, Csongrádi Zoli, illetve Krisz édesapja szállt velünk harcba a halakkal. A történtek után a harc nem túlzás.

Kis motiváció a tovább olvasáshoz:

FOGÁSI EREDMÉNYÜNK:

29 + 1 db 20 kg feletti ponty

Az összfogás így néz ki:

10 db 25+ (25,00-29,99 kg)
19 db 20+ (20,00-24,99 kg)
5 db 19 + (19,00-19,99 kg)
5 db 18+ (18,00-18,99 kg)
2 db 17+ (17,00-17,99 kg)
4 db 16+ (16,00-16,99 kg)
2 db 15+ (15,00-15,99 kg)

Ezen kívül egy 28,40-es koloncos tükröst is fogtam. Ennek a halnak csak a hátáról készült fénykép és számunkra egyértelmű volt, hogy nem emelem a fényképező elé és az eredményünkbe sem számoljuk bele.

Ádámmal 31 halat fogtunk, amiből 19 volt 20 kg felett. Az átlagsúly 22 kg volt.

CSALI

Az első pár halat én fogtam Fish&Gammarus bojlival. Majd átrendeztük a rod podokat és Ádám kezdte el használni a Hot Summer golyókat. Ennek hatására a halak mérete egy kicsit megugrott. Mikor ezt realizáltuk, az összes botra Hot Summer csali került. Etetéseinkre sem pellet!!, sem mag nem került. Csak pár marék bojlit etettünk napi három alkalommal.


TAKTIKA

Erről most nem írok, ezt is megtartanám ügyfeleim számára.

AZ ÁR

Odafelé úton azon elmélkedtem, hogy bár a napijegy ár borsosnak tűnik, de figyelembe véve, hogy az ilyen típusú vizeken való horgászathoz minimális felszerelésre van szükség, a matek mindjárt sokkal szebbnek tűnik. Ha valaki évente csak két-három alkalommal jut el horgászni, a megspórolt felszerelés költségéből több évig horgászhat egy ilyen vízen. 

A KÖRNYEZET

Nagyon kulturált parkoló, és büfé és horgászbolt fogadott. A tópart rendezett, szemét egy darab sem. A faházak, a vizesblokkok igényesek és tiszták.

Ezért nem tudom magamban tartani, hogy „egynagyonbaromállat” azért bele bírt verni egy vastag rozsdás szöget a minőségi anyagból készült fa ágyba és a rágóját is mellé ragasztotta.

De örömmel hallottam, hogy az így viselkedőket, valamint a lakodalmas zene rajongóit, a szülinapozósokat, az üvöltözőket, a halakra nem vigyázó horgászokat nem látják vendégül legközelebb és több esetben haza is küldték őket. Sőt a későbbi foglalásokra elutalt előleget is visszautalják.

A HALÁLLOMÁNY

Beszélgetve a vendéglátókkal hamar kialakult bennem a kép: Itt bizony öntöttek egy kis vizet a halakra. Az is kiderült, hogy a halbőség abszolút a horgászok igényéhez lett igazítva. Ezért nem is csoda, hogy a hat állásról a horgászok által beszórt etetőanyag és a természetes táplálék nem képes eltartani ezt a mennyiségű pontyot. Ezért minden nap, minden stég kap egy kis beszórandó pelletet, sőt ezen kívül egy pár ponton is bekerül néhány vödör pellet nemi egyszer.

Mivel csalikat teszteltünk, én felajánlottam a nekünk szánt pelletet.

SZABÁLYOK

A szabályoktól viszont majdnem a falra másztam. Szakáll nélküli horog, csak a stégről lehet fárasztani, amit 0-24-ben kamera figyel. Halat tilos a vízből kiemelni. Ez az átlag 5-8 fokos erős szélben, egyik éjszaka szakadó esővel tarkítva nem mindig volt ínyemre.

A halak fényképezését könnyítendő a stégek mellett egy sekély rész van kialakítva. Egy kicsit még kell rajta javítani, de már így is teljesen kielégítő.

Úszó mérlegelő, mérleg, úszó matrac jár a házhoz, kötelező azokat használni.

Az első halam fényképezésénél egy levegővétellel egy percig tudtam káromkodni, úgy, hogy két egyformát nem mondtam. De a tó tulajdonosának szemüvegén keresztül és a vízpartokon korábban halvédelem, halkímélés címszó alatt művelteket látva, el kell fogadjam. Csak gondolatok bele: Egy kapitális ponty értéke több millió Forint.

Második nap a tó tulajdonosa meglátogatott. A tőle hallottak alapján megerősödött bennem a szabályok szükségessége és még egy dolog megfogalmazódott bennem: Nem fogok tavat üzemeltetni.

A HOLTPONT

A szabályok miatt (a hal 10 percet tölthet az úszómérlegelőben, amit a kamerákon folyamatosan ellenőriznek is) minden kapáshoz mindkettőnknek fel kellett kelni. Másfél nap után erősen gondolkodtam azon, hogy csak egy bottal folytatom a pecát, de az is bevillant, hogy befejezem a horgászatot.
De egyszer csak azt mondtam Ádámnak, hogy szívjuk fel magunkkal és nézzük meg, mit tudunk kihozni ebből a pecából. A halak jól ettek, tudtuk hol vannak, és nem utolsó sorban nagyon szépen elfogadták csalijainkat. Ennek az eredménye az lett, hogy két óránál hosszabb ideig sem éjjel, sem nappal nem tudtunk aludni. Szerda reggel átnéztem Ádám ágyára és azt mondtam neki: "Úgy nézel ki, mint egy talált kutya, amit a facebook feldobál mostanában. Bordái kint, elázva, sárosan…"
A válasz is jött hamar: "Úgy is érzem magam."

Mielőtt megsajnálnátok minket, nem bánom, hogy beleálltam a helyzetbe és lüktettem, mint egy lőtt seb. Rengeteg tapasztalattal és „pár” fényképpel gazdagabb lettem. És nem utolsósó sorban nem kellett lesütött szemmel távoznunk.
 

 

Feszes zsinórt, 
Orbán Pisti